****

Ovaj članak nastao je suradnjom Karlovačkog piva i udruge kako si? u sklopu kampanje „Podrži svog muškarca“. Tijekom kampanje, Karlovačko pivo kroz brojne kanale otvara temu mentalnog zdravlja muškaraca i osvještava važnost pričanja o teškim trenucima i traženja podrške.

****

 

„Svi mi govore da previše radim, ali nemam izbora.“

„Ako usporim, sve će se raspasti.“

„Stalno sam umoran, ali ne mogu stati.“

„Ne sjećam se kad sam zadnji put stvarno uživao u slobodnom danu.“

„Osjećam se kao da sve ovisi o meni, a nemam više snage.“

 

Ako su vam ove misli poznate, možda se suočavate s nečim što se zove burnout. Preopterećenost poslom nije samo stanje umora – to je signal vašeg tijela i uma da ste došli do točke u kojoj se nešto mora promijeniti. U ovom ćemo članku istražiti što je burnout, zašto je važno prepoznati ga na vrijeme te zašto muškarci često ignoriraju znakove koji upućuju na problem.

 

Što je burnout i zašto se događa svima?

Burnout, ili sindrom sagorijevanja na poslu, stanje je emocionalne, tjelesne i mentalne iscrpljenosti uzrokovane dugotrajnim stresom. Pogađa sve ljude, neovisno o profesiji, dobi ili spolu. Uzroci mogu biti brojni – od previše odgovornosti na poslu, manjka podrške, pa sve do osobnih očekivanja koja sami sebi postavljamo.

Kada ste stalno „u pogonu, lako je zaboraviti stati, udahnuti i poslušati što vam tijelo i um govore. Burnout se ne pojavljuje odjednom. Najčešće je rezultat kroničnog stresa povezanog s poslom, dolazi postepeno, a njegov se dolazak često ignorira sve dok simptomi ne postanu neizdrživi.

Važno je znati da je burnout stanje koje može pogoditi svakoga, pogotovo kad ravnoteža između poslovnog i privatnog života potpuno nestane. Ne morate prolaziti kroz ovo sami – postoji način da se osjećate bolje.

 

Kako prepoznati burnout?

Znati prepoznati burnout prvi je korak prema njegovoj prevenciji. Najčešće ga prate sljedeći znakovi:

  • Stalni umorosjećate se iscrpljeno bez obzira na količinu sna ili odmora.
  • Poteškoće s koncentracijommisli vam često lutaju, a donošenje odluka postaje teško.
  • Smanjena produktivnostposlovi koji su vam prije bili rutinski sada se čine zahtjevnima i iscrpljujućima.
  • Osjećaj cinizma gubite entuzijazam i motivaciju, a posao prestaje imati važnost.
  • Tjelesni simptomi glavobolje, probavne smetnje ili bolovi u mišićima bez jasnog uzroka.

Prepoznavanje ovih znakova važno je za poduzimanje pravovremenih koraka, no mnogi muškarci ovdje zapinju. Čak i ako prepoznaju simptome koje doživljavaju, skloni su ih zanemarivati ili odgađati bavljenje njima.

 

Zašto muškarci često ignoriraju znakove preopterećenosti?

Društveni stereotipi često diktiraju da muškarci trebaju biti „jaki, emocionalno stabilni i uvijek spremni riješiti probleme. Ovo uvjerenje često vodi do potiskivanja vlastitih potreba i zanemarivanja signala koje tijelo i um šalju.

Osim toga, mnogi muškarci imaju osjećaj da traženje pomoći može izgledati kao slabost. Strah od osude okoline ili bojazan da će ih drugi percipirati kao manje sposobne dodatno otežava suočavanje s burnoutom. To, nažalost, kao posljedicu ima da burnout ostaje neprepoznat sve dok ne eskalira u ozbiljnije zdravstvene probleme. Prisjetite se da su vaše zdravlje i dobrobit daleko važniji od bilo kakvog mišljenja drugih.

 

Kako si pomoći?

Ako prepoznajete simptome burnouta kod sebe ili nekog bliskog, pokušajte učiniti nešto od sljedećeg:

  • Priznajte problem. Ovo nije znak slabosti nego hrabrosti. Prepoznati da ste preopterećeni prvi je korak prema oporavku. Dopustite si da usporite i potražite podršku.
  • Postavite granice. Nije sve jednako važno i ne zaslužuje svaki zadatak jednaku količinu vaše posvećenosti. Naučite reći „ne i prioritizirati zadatke koji su doista važni. Vaše je vrijeme dragocjeno – koristite ga pažljivo.
  • Odvojite poslovno i privatno. Ne morate niti trebate biti dostupni cijelo vrijeme. Isključite obavijesti s poslovnih kanala i ne angažirajte se oko poslovnih poteškoća izvan svog radnog vremena. Zapamtite – imate pravo na odmor.
  • Povežite se. Razgovarajte s partnerom/icom, prijateljem ili kolegom. Ponekad samo iznošenje misli i osjećaja može donijeti veliko olakšanje.
  • Uvedite male promjene. Redovita tjelesna aktivnost, dovoljno sna i zdrava prehrana mogu značajno smanjiti stres. Svaka mala promjena je korak prema boljem osjećaju.
  • Usmjerite se na stvari koje su vam važne izvan radnog mjesta. Život nije samo posao, niti bi trebao biti. Kada jačamo mrežu aktivnosti kojima se bavimo i njegujemo različite aspekte svoje osobnosti, postajemo svjesni da smo više od svog posla (primjerice: Ja sam fizioterapeut, ali sam i otac, prijatelj, sin, rekreativni sportaš, volonter, pub kvizaš…).
  • Potražite stručnu pomoć. Razgovor s terapeutom ili savjetovateljem može vam pomoći da bolje razumijete svoje potrebe i da steknete vrijedne alate za nošenje s izazovima.

 

Burnout nije znak slabosti. Naprotiv, on pokazuje koliko ste se dugo trudili izdržati pod velikim pritiskom. Prepoznati ga i poduzeti korake prema oporavku jest jedan od najsnažnijih poteza koje možete napraviti za sebe i za ljude koji ovise o vama.

 

Sjetite se – zaslužujete se osjećati dobro, a svaki korak prema tome vrijedna je investicija u vašu budućnost.