****

Ovaj članak nastao je suradnjom Karlovačkog piva i udruge kako si? u sklopu kampanje „Podrži svog muškarca“. 

Tijekom kampanje, Karlovačko pivo kroz brojne kanale otvara temu mentalnog zdravlja muškaraca i osvještava važnost pričanja o teškim trenucima i traženja podrške. Do 15.12.2024. možeš se javiti savjetovateljima iz udruge kako si? putem e-maila na [email protected]. Psihološko savjetovanje putem e-maila je kao psihološki flaster: ono pruža informacije, toplinu, razumijevanje te neke upute i tehnike za nošenje s poteškoćama koje doživljavaš, no nije zamjena za psihoterapiju ni susrete sa stručnjakom psihičkog zdravlja uživo.

**** 

 

Za mnoge ljude prvi korak prema traženju stručne pomoći može biti zbunjujuć ili nepoznat teren. Jesu li smetnje koje doživljavam dovoljno ozbiljne ili teške da „trebam“ potražiti pomoć? Kako započeti potragu za savjetovateljem? Kako znati je li taj stručnjak pravi za mene? Što mogu očekivati od samog procesa savjetovanja? Ako prepoznajete ove misli, niste sami – mnogi svakodnevno promišljaju o ovim i sličnim pitanjima.

U ovom ćemo članku odgovoriti na sva navedena pitanja, s nadom da će vam upravo to pomoći da donesete važne odluke povezane s vlastitim mentalnim zdravljem.

 

Jesu li moje smetnje dovoljno „velike“ da potražim pomoć? 

Muškarci često odgađaju traženje pomoći jer osjećaju pritisak da moraju moći sami riješiti svoje probleme. Međutim, traženje podrške znak je hrabrosti, a ne slabosti. Pomoć stručnjaka može vam pomoći da bolje razumijete sebe, ublažite teškoće koje doživljavate i poboljšate kvalitetu života.

Muškarci nam često govore: „Ja se samo želim vratiti onome kakav sam bio prije.“ Psihološko savjetovanje može vam pomoći da definirate što se promijenilo i zašto te kako nastaviti dalje.

Ako razmišljate o psihološkom savjetovanju, to već može biti znak da vas nešto dovoljno muči da bi vam ono vjerojatno bilo korisno. Ako se tijekom savjetovanja ispostavi da je vaša teškoća brzo rješiva – zar nije bolje da ste je uz podršku riješili u kratkom razdoblju i da možete nastaviti graditi važne stvari u svom životu? Ako se ispostavi da vam je potrebno neko vrijeme da biste naučili nove alate za nošenje s teškoćama koje doživljavate – zar nije bolje ne odugovlačiti nego što prije krenuti rješavati problem temeljito, hrabro i sustavno?

Zapamtite: Traženje pomoći je hrabrost, ne slabost. Time što pomažete sebi pomažete i ljudima oko sebe jer postajete snažniji, iskusniji, educiraniji, prisutniji i autentičniji.

 

Zašto je važan pravi savjetovatelj?

Kao što se bolje osjećamo kada razgovaramo s onim prijateljem koji nas razumije, tako i psihološko savjetovanje može imati veći učinak kada pronađemo savjetovatelja s kojim se osjećamo sigurno i povezano. Ne možemo samo otići „bilo kome“ – savjetovanje je osobno iskustvo koje zahtijeva povjerenje i međusobno razumijevanje kako bi stručnjak mogao ponuditi alate koji odgovaraju baš vama. Pravi savjetovatelj je netko tko ne samo da posjeduje stručnost, već vam i pruža sigurno mjesto bez osude te vam kontinuirano pokazuje da je uz vas.

 

Kako prepoznati pravog savjetovatelja?

Psihološko savjetovanje može pobuditi razne emocije, i one ugodne i one neugodne, no savjetovatelj sam po sebi ne bi trebao biti izvor dodatnog stresa. Prvih nekoliko susreta prilika su da procijenite kako se osjećate u njihovom društvu. Pravi savjetovatelj će odvojiti vrijeme da pokuša, što je više moguće, shvatiti vašu situaciju kako bi mogao ispitati koje su opcije rada na njoj. Neće vas gurati u smjerovima koji vam ne odgovaraju, nego ćete zajedničkom procjenom doći do ciljeva koje želite postići i aktivnosti koje će biti dio vašeg procesa savjetovanja.

Zato se pitajte: „Imam li dojam da mi je ova osoba posvećena? Imam li dojam da me sluša i da se trudi razumjeti? Imam li dojam da me osuđuje? Imam li dojam da mi želi pomoći? Osjećam li se ugodno na ovim susretima?“

To su sve važna pitanja koja će vam pomoći da procijenite želite li prokomentirati kako vam je u društvu vašeg savjetovatelja, a može pomoći i u donošenju odluke o nastavku odnosa.

 

Što očekivati od psihološkog savjetovanja ili psihoterapije?

Psihološko savjetovanje i psihoterapija nisu sinonimi. Psihološko savjetovanje je kraće te je usmjereno na rješavanje jednog specifičnog skupa problema kroz edukaciju i učenje raznih tehnika. Psihološko savjetovanje ponekad traje samo jednu seansu, jer samo jedan susret sa stručnjakom ponudi vrijedne alate za rješavanje nekog aktualnog problema. Psihoterapija može biti kratkotrajna ili dugotrajna, a uključuje dublju analizu poteškoća s kojima se osoba nosi, što kao posljedicu donosi i dublje promjene.

Ako osjećate želju za psihološkom podrškom, a niste sigurni koja vam vrsta pomoći više treba – javljanje stručnjaku već je veliki prvi korak. Važno je da si date vremena da se upoznate s procesom, da naučite tehnike te da ne očekujete instant rješenja. Jednako kao što većina poteškoća s kojima se nosimo nije nastala preko noći, teško je očekivati da će se preko noći i razriješiti. 

Možda će biti trenutaka kada se osjećate ranjivo ili nesigurno, ali važno nam je da znate da su ti osjećaji sasvim prirodan dio razjašnjavanja onoga što želite, što vam treba i koristi. I konačno – savjetovatelj nije tu da vam kaže što da radite, već da vas podrži u pronalasku vlastitih odgovora. Aktivno sudjelovanje u procesu ključ je uspjeha.

 

Kako započeti potragu?
  1. Razmislite o svojim potrebama
    Prvi korak je razjasniti zašto tražite pomoć. Je li to zbog toga što doživljavate neke konkretne simptome poput stresa, tjeskobe ili depresivnog raspoloženja, poteškoća u odnosima, na radnom mjestu, u partnerskim odnosima? Zbog toga što ste nedavno doživjeli gubitak, mislite da se upuštate u neadekvatna ponašanja ili nečeg skroz drugog? Ova pitanja ne trebaju imati savršen odgovor, ali mogu vam pomoći da usmjerite potragu za savjetovateljem ili terapeutom koji ima iskustva u radu s tim poteškoćama.
  2. Istražite psihoterapijske pravce
    Koja je točno razlika između psihologa, psihijatra i psihoterapeuta? U ovom našem članku možete dobiti odgovore na neka pitanja koja vam mogu pomoći da odaberete koji vam je stručnjak potreban.
    Ako se odlučite za psihoterapiju, važno je znati da postoje različiti psihoterapijski pravci. Najpoznatiji i najzastupljeniji su kognitivno-bihevioralna terapija (KBT), gestalt terapija, psihoanaliza, analitička psihoterapija, transakcijska analiza, tjelesno orijentirana psihoterapija i shema terapija. Iako je svim pravcima zajednička težnja da pomognu osobi da razumije samu sebe te joj pružiti alate kojima može promijeniti ono što joj izaziva patnju, pravci se međusobno razlikuju po pristupu radu i stoga je važno odabrati psihoterapeuta iz pravca čiji pristup odgovara vašim potrebama.
  3. Promislite o tome želite li muškog ili ženskog savjetovatelja
    Ovo je osobna odluka koja često ovisi o vašem osjećaju sigurnosti i povjerenja. Neki se muškarci osjećaju opuštenije s muškim savjetovateljem, dok drugima to nije toliko važno.
  4. Koristite preporuke i pretraživače
    Pitajte prijatelje, obitelj ili liječnika za preporuku. Također možete koristiti online baze podataka za mentalno zdravlje kako biste pronašli savjetovatelje i terapeute u svojoj blizini.

 

Ako ste spremni započeti ili trebate dodatne smjernice, nemojte čekati i produljivati si teškoće s kojima se nosite. Obratite se stručnjacima za mentalno zdravlje u svojoj blizini. Podsjećamo, traženje pomoći nije znak da ste slabi – to je dokaz da ste dovoljno hrabri da se suočite sa životom i svojim izazovima. Na tom putu želimo vam puno sreće.