Tehnologija u 21. stoljeću eksponencijalno napreduje, a s njom i potreba za razumijevanjem njenog korištenja. Uz pomoć računala, odnosno interneta, osoba može plaćati račune, naručivati hranu, gledati filmove, razgovarati s obitelji, raditi, učiti i slično. Gotovo svaki aspekt ljudskog života danas je na neki način povezan s internetom. Stoga može biti od velike važnosti za pojedinca da bude u barem nekoj mjeri sposoban koristiti računalo.
Starije osobe možda ne vide računalo kao nešto što bi im moglo koristiti i često ne pokazuju prevelik interes za učenjem i upoznavanjem načina na koji ono funkcionira. To je vjerojatno rezultat činjenice da većinu života nisu imali doticaj s računalima jer ona nisu ni postojala, ili barem nisu bila u formi u kojoj ih mi danas koristimo. Pokušajte im dati nekoliko razloga zašto bi im moglo biti korisno da se nauče služiti računalom:
- objasnite im kako sve više aspekata života postaje digitalizirano (primjerice plaćanje, bankarske usluge i sl.) te kako bi im korištenje računala znatno ubrzalo i olakšalo obavljanje tih obveza;
- računalo može biti gotovo neiscrpan izvor zabave – žele li gledati filmove i serije, igrati igre, čitati knjige i novine ili slušati glazbu – sve im je omogućeno i dostupno u vlastitom domu;
- osim zabave i obveza, računalo se može koristiti i za povezivanje s obitelji – mogu vidjeti unuke ili drugu rodbinu gotovo bilo kada putem videopoziva.
Koje bi vještine starije osobe trebale naučiti?
Kao i kod podučavanja o mobitelima, osoba koja podučava treba biti vrlo strpljiva, davati poticaje i ohrabrenja i najvažnije od svega – zapisivati. Pokušajte podučavati postepeno i ne ići dalje dok osoba ne shvati ono što joj trenutno objašnjavate. A trebali biste joj objasniti:
- Osnovne vještine na računalu:
- znanje o dijelovima računala: miš, tipkovnica, računalo, monitor, zvučnici, kamera;
- samopouzdanost u navigiranju po računalu;
- otvaranje i zatvaranje datoteka i programa;
- osnove pretraživanja interneta;
- osnovno korištenje e-pošte: logiranje, primanje i slanje e-pošte;
- izrađivanje, spremanje i printanje dokumenata.
- Vještine za malo naprednije:
- razumijevanje memorijskih koncepata poput File, Folder, kompresija, tvrdi disk;
- razumijevanje osnovnih mrežnih koncepata poput veza, upload i download;
- razumijevanje sigurnosnih rizika i opasnosti koje se javljaju prilikom pretraživanja interneta;
- prilagođavanje i personaliziranje postavki na računalu;
- korištenje društvenih mreža;
- korištenje programa u sklopu paketa Microsoft Office (Word, Excel…);
- korištenje programa poput Skypea za uspostavljanje videopoziva.
Specifičnosti i savjeti za poučavanje
- Izbjegavajte profesionalne izraze. Što više znate, vjerojatno vas je teže razumjeti. Kako bi vas razumjeli ljudi koji su potpuni početnici, potrudite se da koristite što jednostavnije, svakodnevne izraze.
- Prilagodite se njihovim interesima. Saznajte što ih zanima i na koji način razmišljaju te u skladu s tim informacijama prilagodite način na koji ćete ih poučiti.
- Prilagodite veličinu teksta. Gotovo sve starije osobe imaju koristi čak i od manjih povećanja teksta. Svako računalo ima tu opciju, kao i većina internetskih preglednika.
- Prilagodite kontrast boja. S godinama ljudska sposobnost razlikovanja pojedinih parova boja lagano opada, naročito razlikovanje bijele i žute te plave i plavo-sive boje. Na računalu, a i u većini internetskih preglednika, možete promijeniti boju teksta i pozadine.
- Koristite tipkovnice s uvećanim slovima i bijelim tekstom na crnoj pozadini. Kako starimo, naše zjenice propuštaju sve manje svjetla. Stoga su bijelo-na-crnom tipkovnice obično bolje za uočavanje potrebnih tipki.
- Upoznavajte kroz dodir. Kako bi starije osobe nadišle psihološke barijere s kojima se suočavaju, dajte im vremena da se igraju i istražuju po računalu bez ikakvih ograničenja. Dajte im da dodiruju sve komponente i tipkaju što god žele. Smijte se skupa s njima.
- Vježba, vježba i opet vježba. Ništa što napravite neće imati prevelike koristi ako osoba koju poučavate ne vježba kontinuirano kako bi poboljšala svoje vještine na računalu. Ponavljanje i vježbanje istih radnji može biti dosadno, stoga osobu možete prijaviti i na tečajeve informatičke pismenosti ako je želite dodatno motivirati. Prisutnost grupe vršnjaka koji se bore s istim teškoćama, ali ne odustaju, može pobuditi interes i želju za daljnjim učenjem.
- Upoznajte ih s kraticama na tipkovnici (za malo naprednije). Ctrl+C i Ctrl+V; Ctrl+F; AltGr+V… Kratica je zaista jako puno, a mogu znatno skratiti vrijeme i frustraciju prilikom korištenja računala. Možete se poslužiti savjetima za objašnjavanje korištenja daljinskih upravljača koje smo opisali u prethodnom članku.
Ako imate svojih ideja ili dodatnih savjeta, ili ako vam je potrebna podrška, slobodno nam se javite na [email protected].